Hogyan váljon a takarítás hatékonnyá? – a hosszan tartó tisztaság 3+1 szabálya

Bosszankodunk, amikor a néhány nappal korábban csillogóra vixolt lakás kis zugaiban újból porcicák nyávognak, a mosdókagylón szappanmaradék rajzol művészi mintákat vagy épp a sülő csirke fröcsögő szaftja terítette be a sütőt. Sajnos a körforgásnak sosincs vége, azonban kis odafigyeléssel és tudatossággal megkönnyíthetjük a saját dolgunkat. Az alábbi praktikák alkalmazásával tovább tisztán tarthatjuk a lakásunkat, ezzel időt és energiát spórolva.
1. Aki a kicsit nem becsüli, …annak a takarítás fájni fog.
Lopjunk el pár percet egy-egy otthoni tevékenység közben, amikor az utunkba kerülő felületeket pikk-pakk megtisztítjuk vagy helyére tesszük a kallódó elemeket. Vegyük például, hogy a konyhában főzőcskézünk. Már mindent felkészítettünk a tűzhelyre, visszapakoltuk az alapanyagokat a helyükre. A tésztának még kell néhány perc, hogy leszűrhessük, a többi finomság is szépen fődögél. Használjuk hát ki, hogy ez idő alatt például letöröljük a konyhai ablakpárkányt. Vagy kitisztítjuk a mosogatótálcát. De kiváló alkalom lehet arra is, hogy kivigyük a szemetet. Én ilyenkor szoktam letörölni nedves ronggyal a mancsos kézzel összetapogatott szekrényajtókat vagy egy darabka száraz vagy nedves papírtörlővel a főzés közben keletkezett szennyeződéseket a padlóról. Ugyanezt a logikát alkalmazhatjuk az összes többi helyiségben is. A fürdőszobában mondjuk egy kézmosás alkalmával néhány pillanat alatt meg tisztíthatjuk a kézmosót egy kezünk ügyében lévő szivaccsal. A kanapéra dobott pulóvert is gyorsan a helyére varázsolhatjuk menet közben.
2. Jobb előbb mint utóbb
Ne várjuk meg, hogy fel halmozódjon a csetres, hogy aztán a rákövült ételmaradék lekaparásával töltsük a drága időnket! Ha mosogatógépünk van, akkor is érdemes azonnal betenni a mosatlan edényeket, hogy ne ússzon el a konyha! A sütőt minden használat után töröljük ki – egyszerűbb dolgunk lesz, mint száz sütés után hideg zsíroldóval suvickolni a ráégett szennyeződést.
A megszáradt, vasalást nem igénylő ruhákat a szárítóról való leemeléskor lehetőleg rögtön hajtsuk is össze, ne halmozzunk és ne várjunk össze több mosásnyi ruhaadagot! Igen kellemetlen érzés, amikor egyszerre 50 darabot kell élére hajtanunk – úgy érezzük, rámegy a fél életünk. Számtalan tevékenységet sorolhatnék még, de azt hiszem, a logikát jól tükrözik az említett példák. Könnyebben megtarthatjuk tehát a rendet és a tisztaságot, ha nem hagyjuk, hogy felhalmozódjon, rászáradjon, bebüdösödjön.
3. Csak egyszerűen!
A takarítás kelléktárháza határtalan, egy-egy takarítás alkalmával a szerek és eszközök előbányászása, majd visszapakolása is jelentős mennyiségű időt vesz igénybe. Ha éppen nem közepes vagy nagytakarítás előtt állunk, hanem a hétköznapokon a rendet szeretnénk megtartani, ne vesződjünk ezekkel! Ha a fentiek szerint járunk el, és nem hagyunk időt annak, hogy felhalmozódjon, rászáradjon vagy bebüdösödjön, higgyük el, sokszor egy nedves rongy vagy egy darabka papír is elegendő, hogy tisztán tartsunk valamit. Ahhoz például, hogy egy-egy kézmosás után frissen letöröljük a lefolyt szappan és a vízcseppeket, miért lenne szükségünk többre, mint egy tiszta szivacs vagy törlőrongy? Ha pedig ilyen módon minél tovább tisztán tudunk tartani egy-egy felületet, illetve helyiséget, a tényleges takarítás alkalmával akár a felhasznált tisztítószer mennyiségét is csökkenthetjük. Mindezzel időt, energiát és pénzt spórolhatunk.
+ 1. Együtt könnyebb
Vonjuk be a család apraját, nagyját a takarítás folyamataiba! Sokkal könnyebb, ha a munka terhe nem csak egy ember vállára nehezedik. Sőt! A kevesebbet valószínűleg nagyobb kedvvel is végezzük el, mintha mindent egyedül egy valakinek kell megcsinálnia. Ne felejtsük el, a közös élettér rendben tartása közös feladat! Ebben az sem lehet kifogás, hogy „más nem olyan precíz, mint én”. Egyrészt át lehet adni a tudást és tapasztalatot, hogy javuljon a hatékonyság, ezen túl pedig gyakorolhatjuk az elfogadás művészetét. 🙂